همکاری بنیاد مردم و بنیاد کیان برای کمک به قربانیان سرکوب

خیزش انقلابی مردم ایران با تمام فراز و فرودهایش به پیش می‌رود. مردم لایه به لایه بند‌های استبداد را از ذهن باز می‌کنند و به فردایی که در آن شعار «زن  زندگی  آزادی» به واقعیت تبدیل خواهد شد نزدیک‌تر می‌شوند. دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی اما با تمام قوا مشغول است و ماحصل این سرکوب همه‌جانبه زخم‌های کاری روحی و جسمی است که به قربانیانش وارد می‌کند. یک بازداشت چند ساعته، یک حکم چند ساله، شکنجه‌‌های جسمی و روحی، تجاوز، اعتصاب غذا، یا از دست دادن یکی از اعضای خانواده؛ اینها همه می‌توانند دلایل بزرگی برای از دست رفتن یک زندگی باشند. 

در پاسخ به این وضعیت اضطراری، بنیاد مردم همکاری خود با بنیاد کیان را در قالب طرح «اورژانس سلامت» آغاز کرد. هدف ما از این همکاری ارائه‌ی خدمات پزشکی، روان‌پزشکی و روانشناسی به آسیب‌دیدگان سرکوب است؛ قربانیان شکنجه و افرادی که از زندان آزاد شده‌اند، خانواده‌ی زندانیان سیاسی و عقیدتی، و خانواده‌ی کشته‌شدگان توسط جمهوری اسلامی. بر این باوریم که جمع شدن ظرفیت‌های این دو بنیاد مردم‌نهاد می‌تواند ایرانیان درون کشور را به شکل موثرتری یاری دهد.

معرفی بنیاد کیان

بنیاد کیان، که به یاد کیان پیرفلک نام‌گذاری شده، نهادی مستقل و متشکل از متخصصان ایرانی-تبار حوزه سلامت در داخل و خارج از ایران است. این بنیاد هم‌زمان با خیزش مردمی آغاز به کار کرده و در راستای بهبود سلامت هم‌وطنان به صورت مستقل و داوطلبانه فعالیت می‌کند. در حال حاضر ده‌ها پزشک، روان‌پزشک، و روان‌شناس در خارج و داخل ایران به صورت داوطلبانه در این مجموعه مشارکت می‌کنند.

بنیاد کیان - بنیاد مردم - خدمات پزشکی و روانپزشکی به معترضان و قربانیان جمهوری اسلامی

نمایندگان بنیاد کیان در طرح اورژانس سلامت: 

آناهیتا بصیرنیا، روان‌پزشک، استادیار دانشگاه ییل در آمریکا

رضیه سلطانی، متخصص پوست، استادیار دانشگاه کالیفرنیای جنوبی

رضا یوسفی، اپیدمیولوژیست، استادیار دانشگاه راچستر

مازیار گرجی‌پور، متخصص طب اورژانس در استرالیا

وبسایت بنیاد کیان

صفحه‌ی اینستاگرام

حساب توییتر

صفحه‌ی تلگرام

خدمات اورژانس سلامت

اورژانس سلامت از طریق راه‌های زیر خدماتش را ارائه می‌کند:   

۱- ارائه مشاوره‌ی تخصصی سلامت جسم و روان: اعضای تیم درمانی اورژانس سلامت متشکل از متخصصان کلیه رشته‌های پزشکی، روان‌پزشکی و روان‌شناسی، آماده‌اند تا هر روز به صورت آنلاین پاسخگوی سوالات مربوط به سلامت جسم و روان این عزیزان باشند‌. راه تماس با ما از طریق ربات تلگرامی بنیاد کیان است.

iran_docs_bot@

۲- ارجاع به متخصصان روان‌پزشک و روان‌شناس در داخل و خارج از ایران جهت دوره‌های روان‌درمانی.  

۳- ارائه مطالب آموزش همگانی در راستای حفظ سلامت جسم و روان در شرایط پس از زندان، چگونگی حمایت خانواده، دوستان و اطرافیان، و حفظ سلامت همگانی در شرایط بحرانی کنونی.

راه‌اندازی اورژانس سلامت قدم دیگری است برای توانمندسازی مردمی که این روزها در خط مقدم این مبارزه، با دست خالی انقلاب را زندگی می‌کنند. اگر به هر نحوی قربانی شکنجه، حبس یا آزار نیروهای سرکوب‌گر بوده‌اید، و یا به خاطر از دست دادن عزیزی دچار مشکلات روحی شده‌اید، با ما تماس بگیرید.

فراموش نکنید که معضلات ناشی از سرکوب می‌تواند افراد را به تصمیم‌های فاجعه‌باری بکشاند. اگر کسانی را می‌شناسید که نیاز به کمک دارند، آن‌ها را به استفاده از خدمات اورژانس سلامت ترغیب کنید.  

 

چطور با اورژانس سلامت تماس برقرار کنم؟

در صورت نیاز به مشاوره از طریق ربات تلگرام بنیاد کیان (iran_docs_bot@) تماس بگیرید. پزشکان، روان‌پزشکان و روان‌شناسان اورژانس سلامت، هر روز بین ساعت ۶ تا ۹ شب (به وقت ایران) آماده‌ی پاسخ‌گویی به سوالات شما هستند.  

اورژانس سلامت همچنین امکان برگزاری دوره‌های محدود روان‌درمانی رایگان (تا ۸ جلسه) به صورت آنلاین با روان‌پزشکان و روان‌شناسان متخصص را فراهم کرده است. پس از اولین جلسه‌ی ارزیابی از طریق پلتفرم اورژانس سلامت، در صورتی که نیاز به دوره‌ی روان‌درمانی داشته باشید، و در صورت تمایل، به متخصصان داوطلب معرفی می‌شوید. دوره‌ی روان‌درمانی بنا بر ترجیح شما می‌تواند از طریق پلتفرم کیان، و یا سایر راه‌های ارتباطی مانند اسکایپ، واتساپ، و تلگرام ارائه شود. 

در صورت نیاز، امکان معرفی شما به پزشکان، روان‌پزشکان و روان‌شناسان معتمد و متخصص ساکن داخل ایران وجود دارد.

همچنین پاسخ بسیاری از سوالات پزشکی، روان‌پزشکی و یا روان‌شناسی خود را می‌توانید در اسلایدها و ویدیوهای آموزشی که در وبسایت و شبکه‌های اجتماعی بنیاد مردم منتشر خواهد شد پیدا کنید.

ملاحظات امنیتی

برای حفظ امنیت، لطفا تنظیمات حساب تلگرام خود را به صورتی تغییر دهید که نام و شماره‌ی تلفن‌ شما مشخص نباشد. توصیه می‌کنیم برای ارتباط اینترنتی از VPN مطمئن استفاده کنید. متن مشاوره‌ها به صورت روزانه از سرورهای اورژانس سلامت پاک می‌شود. لطفا شما هم در پایان مکالمه متن را از حساب تلگرام خود پاک کنید. در حین مشاوره نیازی به گفتن نام، آدرس و مشخصاتی که با آن قابل شناسایی باشید نخواهید داشت. 

در اورژانس سلامت نهایت توان خود را در حفظ امنیت شما به کار می‌بریم؛ با این حال، از آن‌جایی که همیشه احتمال خطا وجود دارد، در همه‌ی شرایط، در ارائه‌ی اطلاعاتی که ممکن است امنیت شما را به خطر بیندازد، احتیاط کنید. 

این خبر  را در همه‌ی شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. دست در دست هم می‌توانیم شعله‌ی امیدی باشیم در تاریکی.