چرا این «قطب‌نمای سیاسی» برای شما مهم است؟

گفتگو از سیاست در جامعه‌ای مثل ایران همواره چالش‌برانگیز است. حکومتی تمامیت‌خواه در طول بیش از چهار دهه مردم را از مناسبات حقیقی سیاسی دور کرده. جمهوری اسلامی برای بی‌اثر کردن اراده‌ی مردم در زندگی‌شان، استراتژی‌های مختلفی را با وسواس پیاده‌سازی کرده است: برقراری یک دموکراسی تقلبی، سیاست‌زدایی، سرکوب مخالفان، پروپاگاندا، از بین بردن تشکل‌های مردمی و … 

بزرگ‌ترین دستاورد جمهوری اسلامی اما ایجاد سرگردانی سیاسی در افراد جامعه است. چنین محیط آشفته‌ای خالی از هر جور دورنماست، امکان مرزبندی و صحبت‌های شفاف درباره‌ی سوژه‌های سیاسی را از بین می‌برد و طبیعتا امکان سواستفاده‌ی حکومت برای دستکاری افکار عمومی را فراهم می‌کند. 

قطب‌نمای سیاسی ابزاری است که با درنظر گرفتن نظام‌های سیاسی موجود در جهان، جهت‌گیری اقتصادی و اجتماعی شما را به شکل تقریبی مشخص می‌کند. نتیجه‌‌ای که در پایان دریافت می‌کنید به شما می‌گوید آنچه فکر می‌کنید، فارغ از همه‌ی کلیشه‌ها و تبلیغات سیاسی چقدر راست و چقدر چپ است. 

توجه: لازم است قبل از هر چیز یادآوری کنیم که این آزمون به لحاظ کیفیت سوالات بی‌نقص نیست. با این حال، کمک بزرگی است به پیش‌برد صحبت در حوزه‌ی آموزش سیاسی.

جهتنمای سیاسی - بنیاد مردم - چپ و راست

ما فهم جهت‌گیری اجتماعی و اقتصادی را یکی از اولین قدم‌ها در راه ارتقاء دانش سیاسی مردم و ورود به مباحث جدی‌تر می‌دانیم. با وجود کاستی‌هایی که در ترجمه‌ی فارسی این ابزار وجود دارد، نمی‌توانیم از خدمتی که می‌تواند در این وضعیت به مردم ایران برساند چشم‌پوشی کنیم. از این رو، تصمیم گرفتیم با معرفی‌اش قدمی در جهت آموزش سیاسی برداریم. نتیجه‌ی این آزمون و درکی که گفتگوهای بعد از آن برای ما ایجاد می‌کند، می‌تواند شروع خوبی برای صحبت در مورد سیستم‌های سیاسی آینده هم باشد. 

چپید یا راست؟

قطب‌نمای سیاسی تنها یکی از ابزارهای موجود است که می‌تواند به درک بهتر شما از سیاست و حرکت به سمت داشتن نگاه نقادانه‌ کمک کند. حتی در صورتی که با نتیجه‌ی نهایی این آزمون موافق نباشید، اطمینان داریم که بحث‌های پیرامون مفاهیم مربوط به آن آگاهی‌بخش خواهند بود.

جهت نمای سیاسی بنیاد مردم - چپ - راست اقتدارگرا - آزادی خواه

مصرانه از شما دعوت می‌کنیم به سوالات این آزمون پاسخ دهید و بعد تجربه‌تان در مورد استفاده از این ابزار و ایده‌هایتان را با ما در قسمت نظرات این صفحه به اشتراک بگذارید. 

همانطور که محققان توصیه می‌کنند، بهترین نتیجه وقتی به دست می‌آید که شما بدون هر گونه آمادگی و مطالعه در مورد مفاهیم مربوط به گرایش‌های راست و چپ سیاسی و اقتصادی وارد این آزمون شوید.

بعضی ملاحظات در مورد قطب‌نمای سیاسی:

  • این ابزار تنها یکی از ابزارهای موجود برای سنجش جهت‌گیری سیاسی است. برای نمونه ابزار دیگر موجود چارت نولان است که با الگوریتم دیگری به سنجش افراد می‌پردازد. به مرور سعی خواهیم کرد ابزارهای دیگری را هم به شما معرفی کنیم.
  • این ابزار هیچگونه اطلاعاتی را از شما ثبت نمی‌کند.
  • سوالات به لحاظ سوگیری سیاسی به صورت نامتوازن به چپ یا راست متمایلند. باید توجه داشت که این یک پرسشنامه نیست و آنچه می‌خوانید سوال نیستند؛ بلکه فرضیاتی هستند که توسط شما به قضاوت گذاشته می‌شوند. در بعضی سوالات، تحریک شما مد نظر طراحان این ابزار بوده تا قضاوتتان را در مورد بخش‌های میانه‌رو و تندروی هر دو قطب این جهت‌نما ارزیابی کنند.
  • تعاریف بنیادینی که این ابزار بر مبنایشان طراحی شده متاثر از دموکراسی‌های غربی است.
  • در وبسایت قطب‌نمای سیاسی می‌توانید پاسخ مولفین این ابزار را به سوالات متداول به زبان انگلیسی پیدا کنید.

در چارت جمعیت می‌توانید نتایج چندین نفر را به چارت اضافه کرده و دیدگاه سیاسی افراد را در قیاس با هم در یک نما ببینید.بنیاد مردم گام به گام مطالب، گفتگوها و اطلاعات بیشتری را در مورد این قطب‌نما و موضوعات مربوطه به همراهان عرضه می‌کند.

لطفا بعد از شرکت در این آزمون، آن را در اختیار خانواده و دوستانتان قرار دهید. یک آینده‌ی روشن تنها می‌تواند نتیجه‌ی انتخاب‌های آگاهانه‌ی ما باشد.چه کسی این قطب‌نمای سیاسی را طراحی کرده؟

بیست و یک سال از راه‌اندازی وبسایت قطب‌نمای سیاسی که یکی از قدیمی‌ترین‌ها از نوع خود است، می‌گذرد. در هیچ جایی از این وبسایت اشاره‌ای به فرد یا افرادی که آن را ساخته‌اند نشده. با این حال همانطور که در صفحه‌ی ویکی‌پدیای آن آمده، جستجوهای عمومی به موسس شرکتی که با نام پِیس نیوز در نیوزلند ثبت شده و در وبسایت به عنوان مالک حقوق معنوی این ابزار معرفی شده، رسیده‌اند؛ یک روزنامه‌نگار سیاسی به نام وِین برینتندن.