بنیاد مردم، به عنوان نهادی مستقل، سعی بر ایجاد فضایی برای تشخص دادن به صدای مردم در مقابل نهاد قدرت دارد. بنابراین، از هر فرصتی برای همکاری با پروژه‌های هم‌سو استقبال می‌کند.

در همین راستا، باعث افتخار ماست که همکاری رسمی بنیاد مردم با پروژه‌ی گزارش شاهدان (Witness.Report) را خدمت شما اعلام کنیم. این پروژه‌ به عنوان یک پایگاه مستقل از هر نهاد و دسته‌ای، تمرکزش بر جمع‌آوری نام و اطلاعات مربوط به افراد دستگیر شده، مفقود و کشته‌شده توسط نهادهای قدرت بوده است.

در وبسایت Witness.Report هر فرد دارای یک پروفایل مجزا است که رفته‌رفته اطلاعات آن کامل‌تر خواهد شد. همچنین این امکان برای عموم مردم فراهم شده تا در صورت آگاهی از آخرین وضعیت افراد، مثل آزادی به قید وثیقه و یا اعلام حکم و سایر احتمالات، در تغییر وضعیت زندانیان، اطلاعات جدید را به اطلاع گردانندگان وبسایت برسانند تا اطلاعات به‌روزرسانی شوند. امید است که ثبت این اطلاعات روند اطلاع‌رسانی و دادخواهی را برای این افراد و خانواده‌های این عزیزان هموارتر کند.

گزارش شاهدان مشتاق است تا اطلاعات ثبت شده در این وبسایت را با هر ارگان یا سازمان بشردوست و جویای صلحی که وضعیت این عزیزان را به نفعِ خودِ آنها و خانواده‌هایشان پیگیری می‌کند، به اشتراک بگذارد.

بنیاد مردم در حوزه‌ی تامین نیروی داوطلب برای ورود اطلاعات، اطلاع‌رسانی و هر گونه همکاری ممکن دیگر، پشتیبان این پروژه خواهد بود. به عنوان اولین قدم، باعث خوشحالی است که اعلام شایلین اسداللهی، در سمت هماهنگ‌کننده‌ی این پروژه، به جمع گروه اجرایی بنیاد مردم پیوست.

همکاری بنیاد مردم و پروژه‌ی گزارش شاهدان - witness.report

گروه اجرایی گزارش شاهدان تا این لحظه بیشتر از سه هزار مورد (افراد دستگیر شده، مفقود، کشته و یا اعدام شده و همچنین عزیزانی که به قید وثیقه به طور موقت آزاد شدند) را در پایگاه داده ثبت کرده است. در فهرست ثبت‌شدگان حدود ۱۸۰۰ مورد از افراد دارای تصویر هستند. طبیعتا همکاری عمومی بیشتر با این پروژه کمک بزرگی به کم کردن فاصله با آمار واقعی قربانیان و به روز رسانی اطلاعات این پایگاه اطلاعاتی خواهد بود. ما این مهم را هدف مشترک تمام آزادی‌خواهان می‌دانیم. 

لازم به ذکر است که دلیل استفاده از زبان انگلیسی در این وبسایت تسهیل دسترسی نهادهای قضایی و اطلاع‌رسانی بین‌المللی به اطلاعات قربانیان در ایران است. امکان ثبت اطلاعات و روایت افراد ثبت‌شده به زبان فارسی به زودی از طریق قسمت نظرات به پروفایل آنها اضافه خواهد شد. 

گزارش شاهدان بنیاد مردم

امکانات وبسایت گزارش شاهدان

  • امکان ثبت مورد جدید در حوزه‌های دستگیری، اعدام، … (از طریق کانال تلگرام)
  • ایجاد پروفایل برای هر فرد
  • ایجاد هشتگ به صورت خودکار (به زبان انگلیسی و فارسی) برای افراد و انتشار آن در حساب توییتر گزارش شاهدان
  • شمارش هشتگ‌های استفاده شده چه به فارسی و چه به انگلیسی در هفت روز گذشته
  • دسترسی به نمایش نتایج در توییتر و اینستاگرام به دو زبان فارسی و انگلیسی از طریق پروفایل
  • نمایش جمع‌بندی تعداد افراد ثبت‌شده در وبسایت در گروه‌های مختلف از طریق دو گزارش در روز
  • ارائه‌ی جستجوی پیشرفته بر اساس ملیت، سن، شهر، وضعیت و …
  • امکان دریافت به روز رسانی از طریق مخاطبان وبسایت (در حال حاضر از طریق کانال تلگرام)

بنیاد مردم در تلاش خواهد بود تا با همکاری با گروه‌های همسو به سهم خود مجموعه‌ای از خدمات مورد نیاز مردم را در فاز گذار از جمهوری اسلامی و دوره‌های بعد از آن فراهم کند. اگر پروژه‌ای در دست دارید که ممکن است با این نیت هم‌خوان باشد، با ما در تماس باشید.